Nagrade “Zlatni BAM” za snažne korake naprijed

Nagrade “Zlatni BAM” za snažne korake naprijed

Poznati su dobitnici najvećeg bankarskog priznanja u Bosni i Hercegovini

521
0
PODIJELI

Piše: Zlatko VUKMIROVIĆ

Magazin „Banke i Biznis u BiH“ dodijelit će po 22. put najznačajnije godišnje bosanskohercegovačke nagrade u sektoru bankarstva – „Zlatni BAM“. Poznati su dobitnici nagrada za posebne poslovne uspjehe banaka ostvarene na tržištu Bosne i Hercegovine u 2023. godini, a najuspješnijima u ukupno 15 takmičarskih kategorija priznanja će biti uručena 10. oktobra, u okviru manifestacije obilježavanja 20. godišnjice uspješnog djelovanja Udruženja banaka Bosne i Hercegovine, u Banskom dvoru u Banjoj Luci.

Laureati „Zlatnog BAM-a“, koji priznanja osvajaju u devet kategorija na osnovu izvještaja nezavisnih revizora o poslovanju banaka u 2023. godini u raznim kategorijama su: UniCredit Bank d.d. Mostar te NLB Banka AD Banja Luka NLB banka i Atos Bank AD Banja Luka koje su nagrađene u po dvije kategorije, a sa po jednim priznanjem “Zlatni BAM” uz njih su ASA Banka d.d. Sarajevo, ProCredit Bank d.d. Sarajevo te Komercijalno-investiciona banka d.d. Velika Kladuša.

Za razliku od prilično interesantne godine koja joj je prethodila (sjetimo se Sberbank), tokom 2023. godine na bankarskoj sceni nisu se dešavale burne promjene a banke su nastavile svoj stabilan rast i pozitivne rezultate u poslovanju. Interesantno je svakako da su značajne pomake kojima su zaslužile priznanje “Zlatni BAM” zabilježile uslovno rečeno manje banke tako da je lista dobitnika značajno drugačija u odnosu na ranije godine.

Banka koja je i u 2023. godini čvrsto držala primat u segmentu najveće aktive je UniCredit Bank d.d. Mostar a u 2023. godini zauzela je i lidersku poziciju u kategoriji efikasnog upravljanja troškovima (CIR). Na osnovu procentualnog rasta aktive u 2023. godini priznanje Zlatni BAM primit će Atos Bank AD Banja Luka koja je zabilježila i procentualno najveći rast kredita. Priznanja za ROE – prinos na dionički kapital (%) kao i ROA – procentualni prinos na aktivu (%) posljednjih godina je izgleda rezerviran za NLB banku AD Banja Luka pa primat koji su u ovim kategorijama ostvarili u 2023. godini ne djeluje kao veliko iznenađenje.

Za procentualno najveći rast depozita stanovništva u prošloj godini Zlatni BAM zaslužila je ProCredit Bank d.d. Sarajevo, dok je na osnovu iznosa aktive banaka lider među bankama sa pretežno domaćim kapitalom ASA Banka d.d. Sarajevo. I konačno, za usklađenost aktive i pasive – stepen pokrića priznanje “Zlatni BAM” će i ove godine otići u  Komercijalno-investicionu banku d.d. Velika Kladuša.

POGLED NA BROJEVE

O laureatima za 2023. godinu možda slikovitije od riječi govore brojke koje svjedoče o njihovim ostvarenim rezultatima u kategorijama koje ocjenjuje naš magazin. Primjera radi, ProCredit Bank je u jednoj, 2023. godini zabilježila rast depozita stanovništva od zavidnih 50,11 procenata. Atos Bank AD Banja Luka istovremeno je zabilježila procentualni skok kredita od 28,44%

Zanimljivo je da NLB Banka a.d. Banja Luka i dalje drži tron u bankarskom sektoru u kategoriji ROE – prinos na dionički kapital te je i u 2023. godini ponovo osvojila “Zlatni BAM” ostvarivši značajan rast od 23,07%. dok je istovremeno ostvareni ROA – prinos na aktivu 2,41%

Procentualni rast aktive Atos Bank AD Banja Luka zahvaljujući kojem je zasužila “Zlatni BAM” iznosi 16,60 %.

U istom periodu UniCredit bankd.d.Mostar bila je korak ispred konkurencije i osvojila priznanje i za efikasnost/efikasno upravljanje troškovima – CIR. Tokom poslovanja u 2023. godini, troškovi ove banke iznosili su najnižih 43,33 % u odnosu na ostvarene prihode.

Prema iznosu aktive među bankama sa pretežno domaćim kapitalom situacija se u odnosu na prethodne godine promijenila pa sada u ovoj kategoriji prednjači ASA Banka d.d. Sarajevo sa 3,018 milijardi KM.

I posljednji, mada nipošto manje bitan dobitnik priznanja “Zlatni BAM” je najmanja bosanskohercegovačka banka – Komercijalno-investiciona banka d.d. Velika Kladuša koja je i u 2023. godini ostvarila najbolju usklađenost aktive i pasive, s obzirom da je njen ukupan kapital iznosio 31.175 miliona KM a ukupna imovina 128.572 miliona KM, čime je postignuta usklađenost od 0.24 procenta.

Druga grupa priznanja “Zlatni BAM” bit će uručena u kategorijama za koje su banke podnosile tipske obrasce – aplikacije, a koje je vrednovao i ocjenjivao šestočlani Stručni žiri sačinjen od priznatih univerzitetskih profesora, predstavnika Udruženja banaka BiH, uspješnih IT menadžera te predstavnika magazina “Banke i Biznis u BiH”.

U ovoj grupi priznanja vrednovani su rezultati ostvareni od septembra 2023. do septembra 2024. u kategorijama:

  1. Ukupan ESG učinak
  2. Doprinos finansijskoj inkluziji i finansijskoj pismenosti
  3. Eko partnerstvo godine
  4. Inovativnost u bankarskom sektoru
  5. Postignuti kvalitet u digitalizaciji bankarskih usluga
  6. Kvalitet usluga mobilnog bankarstva

Dobitnici priznanja u ovim kategorijama bit će saopćeni u okviru zvaničnog programa u banjalučkom Banskom dvoru,10.10.2024. godine.

Bitno je istaknuti da je 2023. godina predstavljala nastavak postpandemijskog oporavka i da je cijeli bankarski sektor u Bosni i Hercegovini vrlo uspješno poslovao, a takav trend nastavljen je prema pokazateljima i u ovoj, 2024. godini. Na taj način ovaj sektor učvrstio se kao najstabilniji segment bosanskohercegovačke privrede koji cijelom društvu nudi zdravu podlogu za privredne pomake naprijed. I, konačno, treba reći da su i druge banke, koje se nisu našle na spisku laureata “Zlatnog BAM-a” za 2023. godinu, ostvarile na različitim poljima značajne pomake u poslovanju, ali se zbog selekcije kategorija priznanja nisu uspjele naći među dobitnicima nagrade