• Snaga svake kompanije je u organizovanom sagledavanju kvaliteta tima uposlenika • Prepoznavanje ljudi, razvoj kompetencija, pružanje odgovarajućih beneficija kojima mogu osigurati kvalitetan život za sebe i porodicu predstavlja prvi korak u građenju i održavanju uspješnog tima • Jedna od naših prvih odluka u ovoj godini je bila i povećanje ranijih nižih primanja uposlenika Banke, te interne promocije i isticanje mlađih talenata
Razgovarao: Zlatko VUKMIROVIĆ
Funkciju predsjednika Uprave BBI banke, Alek Bakalović, korporativni bankar sa dugogodišnjim iskustvom, preuzeo je u martu 2022. godine. Iza sebe ima više od 20 godina rada u međunarodnim finansijskim institucijama gdje je obnašao rukovodeće menadžerske pozicije izvršnog direktora i člana uprava u oblasti finansija i riznice, te investicijskog i korporativnog bankarstva.
• Poštovani gospodine Bakaloviću, u zadnjem smo kvartalu ove godine a prethodnu, 2021. godinu, Bosna Bank International je zaključila sa aktivom od 1,5 milijardi KM. Uz rast aktive od 13% ili 177 miliona KM u odnosu na kraj 2020. godine, učvrstili ste visoko mjesto na bankarskom tržištu Bosne i Hercegovine. Možete li nam reći kakvi su trendovi u poslovanju BBI obilježili ovu godinu?
– Poslovna 2022. godina u BBI banci je izuzetno uspješna i obilježit ćemo je sa iznadprosječnim rastom tržišnog udjela prema našim strateškim klijentskim segmentima i proizvodima. Operativna i neto dobit će značajno premašiti rezultate prethodne godine. Trenutno radimo na modernizaciji, ali i unapređenju poslovanja i procesa, a sve na bazi iskustava eksternih i internih korisnika. Uz snažnu podršku vlasnika Banke, izdvojili smo značajna sredstva za ulaganja u digitalne kanale, rekonstrukciju poslovnica i centrale Banke. U narednim mjesecima slijedi nam implementacija BBI Digital Smart bankomata, novih na našem tržištu, na kojima su osim standardnih isplata novca, omogućene i brojne druge funkcionalnosti. Kao rezultat svega toga, očekujemo snažnu migraciju sa fizičkog na digitalno okruženje.
Sve spomenute promjene je moguće iznijeti samo uz angažman naših uposlenika. Posjedujemo jak tim, koji čine postojeći BBI uposlenici među kojima smo prepoznali nosioce promjena, rasta i razvoja, te ih interno promovisali. Jednako tako, naš BBI tim smo osnažili iskusnim bankarima sa dugogodišnjom ekspertizom u drugim finansijskim institucijama. Raduje me i činjenica da su upravo BBI banku prepoznali kao novog poslodavca.
Svi zajedno, uz sve ove promjene, zadržavamo i jačamo korporativnu kulturu BBI banke. Smatramo da je BBI banka dovoljno agilna banka za prilagođavanje stvarnim potrebama klijenata, jer upravo su profesionalni zaposlenici, kvalitet proizvoda i usluga, prepoznavanje potreba i fokus na brzinu odgovaranja na njih kroz pojednostavljene procese i kanale koji su im bliski, ono što je klijentima presudno u odluci o uspostavi saradnje sa bankom.

PRVI SMO RAZVILI SET ZA DIJASPORU
• Šta namjeravate činiti da zadržite visoko mjesto ili se pomjerite dalje prema vrhu?
– Apsolutne vrijednosti i veličine nisu prioritet BBI banke. Mi smo banka koja organski raste, što planiramo i nastaviti. Prethodni mjeseci na finansijskom tržištu obilježeni su procesima spajanja banaka, čime će doći do njihovog izdvajanja veličinom u odnosu na ostale. Sa druge strane, svjesni smo da je ključna karakteristika današnjeg poslovanja upravo da djelujemo u izuzetno kompetetivnom okruženju. Stoga pratimo stvarne potrebe klijenata i prema tome kreiramo i plasiramo naše proizvode i usluge. Recimo, BBI banka je prva banka koja je razvila set proizvoda namijenjenih bh. dijaspori. Prepoznali smo ogroman značaj i finansijske potrebe naših građana koji žive i rade u inostranstvu. Kao banka koja ima razvojni i investicijski karakter, smatramo da ćemo time imati višestruke pozitivne efekte na ekonomiju BiH, povećanju direktnih stranih investicija i rasta GDP-a zemlje u cjelini. Dijaspora je naš neodvojivi dio društva u ekonomskom i društvenom smislu. Ovakvim modelom poslovanja – kombinacijom modernih poslovnica, kontinuiranim unapređenjem digitalnih usluga, portfelja, i najbitnije, pojednostavljene komunikacije – želimo isporučiti uslugu na način na koji to klijentima i odgovara, pouzdano i uz pristojnu cijenu. Zaista pratimo stvarne potrebe naših postojećih i budućih korisnika.
• BBI banka posluje u skladu sa islamskim finansijskim principima a zna se da je jedna od veoma bitnih karakteristika islamskog bankarstva pokušaj eliminisanja kamate iz poslovanja. Kako iz tog ugla posmatrate sve što se posljednjih nekoliko mjeseci zbiva u sferi kamata u tzv. konvencionalnom bankarstvu? Koliko to ima uticaja na poslovanje islamskih banaka i svakako BBI banke?
– Uticaja svakako ima. Osnovna razlika između konvencionalnog i islamskog bankarstva je u tome što je u islamskom bankarstvu novac pokriven stvarnim materijalnim vrijednostima i uslugama i ne sadrži kamatnu eksploataciju. To znači da se naše finansiranje klijenata direktno veže za predmet odnosno objekt trgovanja, čime se neminovno stvara dodatna vrijednost, a jedan dio te vrijednosti se dijeli sa bankom u vidu profitne marže. Novac sam po sebi nema vrijednosti. Dakle, ključ je upravo u namjenskom finansiranju. Rast profitnih stopa ne znači nužno gubitak koji klijenta očekuje, ukoliko je namjenska sredstva uložio adekvatno i za sebe stvorio vrijednost koja je veća od vrijednosti finansiranja. U današnjem vremenu kada svjedočimo inflaciji i rastu troškova finansiranja, jednako tako svjedočimo i rastu vrijednosti i samih nekretnina. Rast stope finansiranja na stambenim kreditima je nemjerljivo manji od rasta tržišne vrijednosti nekretnina koje su kupljene tim istim novcem. Tu se vidi osnovna razlika i pristup odgovornom poslovanju koji zagovaramo i koji praktikujemo. Sa druge strane, korisnici, odnosno klijenti, koji su koristili nenamjenska finansiranja kako bi prividno i kratkotrajno „bolje“ živjeli, imaju problem sa otplaćivanjem glavnice, a ne samo sa troškovima banaka.
TRI KLJUČNA IZAZOVA
• Sa kojim izazovima se susrećete u aktuelnom poslovanju?
– Smatram da su tri izazova ključna. Prvi je dostupnost IT znanja i resursa, bez kojih niti jedan poslovni model danas ne može biti funkcionalan. Drugi je odliv radno sposobnog stanovništva, koji je ključna bazna skupina koja direktno i indirektno utiče na sve druge. Treći je rast kamatnih stopa i jaka inflacija koja za rezultat može imati snažan uticaj na kreditnu sposobnost klijenata i ambiciju i kapacitet za nova zaduživanja i investicije.
Vjerujemo da su ovo izazovi svojstveni svim bankama u BiH ali i globalno, te da imamo kapacitete da tražimo adekvatne odgovore u periodu koji slijedi.

• Po mnogima, vrijeme pred nama, ne samo u našem društvu nego i mnogo šire, obilježit će još veća finansijska kriza. S obzirom da iskustvo govori da su investicije najefikasniji lijek protiv svake krize, šta u takvom ambijentu čini i može činiti BBI banka? Banka koja je prepoznatljiva kao kompanija čija je orijentiranost ka razvoju drugačija od načina djelovanja drugih banaka. Možete li bliže pojasniti takvu poslovnu politiku?
– Bosna Bank International je inicijalno i osnovana s ciljem pomoći oporavku BiH i njenim stanovnicima. U trenutku osnivanja Banka je imala najveći osnivački kapital. Dodatno, ostvarena dobit Banke je zadržavana kroz kapital Banke i investirana u brojne društveno korisne i razvojne projekte. Naša misija jeste da smo prepoznatljivi lider na tržištu kroz sprovođenje ekonomskih aktivnosti pravično, etički i na društveno odgovoran način. Sa druge strane, kroz dugoročno opredjeljenje pružanja jedinstvenih finansijskih rješenja uz kvalitet usluge, te osiguranje dodatne vrijednost za naše klijente, zaposlenike i dioničare, BBI banka ima za cilj da bude neodvojivi dio društva i odgovoran član zajednice u kojoj posluje.
Snaga svake kompanije je upravo u organizovanom sagledavanju kvaliteta tima uposlenika, značaja, razvoja i uloge upravljanja ljudskim resursima. Mi u BBI banci HR vidimo kao stratešku funkciju koja maksimizira ljudske potencijale kako bi banka postigla svoje šire ciljeve. Prepoznavanje ljudi, razvoj kompetencija, pružanje odgovarajućih beneficija kojima mogu osigurati kvalitetan život za sebe i porodicu predstavlja prvi korak u građenju i održavanju povjerenja i uspješnog tima. Jedna od naših prvih odluka u ovoj godini je bila i povećanje ranijih nižih primanja uposlenika Banke, te interne promocije i isticanje mlađih talenata.
POTPORA ZA MALA I SREDNJA PREDUZEĆA
• Mada specifična po načinu rada, BBI banka je vrlo bitan dio bankarskog sektora Bosne i Hercegovine i svega što ga obilježava. Šta mislite, koji su glavni izazovi pred njim i u kojem smjeru će se kretati njegovo dalje djelovanje?
– Bankarski sektor u BiH je kroz regulatorne agencije, a i kroz prisustvo evropskih grupacija u BiH, neodvojiv dio evropskog bankarskog sistema po praksama i kvaliteti rada. Dodatno ukrupnjavanje sektora je dobro te će neke od banaka tražiti svoju specifičnu ulogu na tržištu. Veće banke koje su na neki način dostigle i svoje limite u okvirima potencijala realnog sektora će rezultate postizati u ekonomiji obima, optimizaciji procesa i standardizaciji usluga. Srednje i manje banke će svoje prilike pronalaziti u spremnosti da se približe novim poslovnim prilikama prilagođavajući se promjenama na tržištima maksimalno koristeći kvalitet internih resursa, prilagođavanje trenutku i agilnost. Tržište je dovoljno sazrelo da se uloge pojedinačnih banaka razdvoje u odnosu na period kada su sve banke jednako radile i pružale kopirane – univerzalne usluge u svim segmentima klijenata.
• Svojim radom opravdavate reputaciju banke koja naročito snažno djeluje u sferi javno-privatnog partnerstva. Molim Vas da nam kažete nešto više o ovim aktivnostima i potezima koje vučete ili ih tek planirate?
– BBI banka kao lider na tržištu BiH u implementaciji subvencioniranih linija finansiranja do sada je na osnovu javno-privatnog partnerstva i kroz 40-ak linija, plasirala skoro 250 miliona finansijskih sredstava za više od 660 klijenata. Samo u saradnji sa Ministarstvom privrede Kantona Sarajevo, kroz slične programe u posljednjih šest godina, BBI je alocirala 122 miliona KM za 200 klijenata. Osim toga, implementirali smo i Tursku finansijsku liniju, putem koje su građani u BIH dobili pristup neophodnim finansijskim sredstvima za pokretanje vlastitih biznisa u vrijednosti od 100 miliona KM. Za deset godina, koliko je trajao projekt Turske finansijske linije i kroz revolviranje tih sredstava, BBI banka je alocirala ukupno 249 miliona KM. Inače, putem subvencioniranih linija, obezbijeđena su i finansijska sredstva za brojne start-up projekte, finansiranja malih i srednjih preduzeća. Samo u posljednjoj kreditnoj linji Kantona Sarajevo, koja je potpisana prije svega dva mjeseca, već sada smo plasirali 10 miliona KM. Na taj način mi smo stimulisali firme, SME preduzeća da sredstva za svoje dugoročne razvojne planove dobiju potpuno besplatno i bez troškova. Time im je omogućeno da eventualni višak akumuliranih sredstava realociraju na nova zapošljavanja, na povećanja plata uposlenika ili za daljnje investicije. Dakle, plasmanom utičemo na ekonomsku stabilizaciju, održavanje likvidnosti, nabavku osnovnih sredstva za povećanje obima proizvodnje… Prije nekoliko dana, potpisali smo i memorandum sa USAID Turizmom, sa kojima smo započeli saradnju na ovogodišnjem Sarajevo Business Forumu a koja se odnosi na omogućavanje pristupa finansiranju SME preduzeća iz sektora turizma.

REKORDAN BROJ PROJEKATA NA SBF-u
• Nakon pauze uzrokovane pandemijom, ponovo je održan tradicionalni Sarajevo Business
Forum. Tema ovogodišnjeg dvodnevnog Foruma bila je “Nearshoring – perspektiva za region”, odnosno, predstavljanje potencijala za realociranje proizvodnje evropskih kompanija na područje jugoistočne Evrope. Koliko se tema pokazala opravdanom i koliko je, inače, ovogodišnji skup, po Vašem mišljenju, bio uspješan?
– Sarajevo Business Forum je društveno odgovorni doprinos Banke našem društvu. Jedini je poslovni forum ovog kapaciteta u regiji. Jako smo zadovoljni direktnim rezultatima ovogodišnjeg SBF-a samim tim što je privukao oko 1.500 domaćih, regionalnih i svjetskih predstavnika vlada, ministarstava i poslovnih lica iz oko 40 zemalja svijeta. Ove godine, SBF je zabilježio i rekordan broj projekata – predstavljeno je više od 300 projektnih prezentacija, održano je više od 400 B2B sastanaka, SBF je pratilo više od 240 predstavnika medija iz zemalja regiona i svijeta. Naša uloga je medijacija i u biti, Forum predstavlja stvarnu platformu susreta koja gotovo uvijek rezultira novim i boljim investicijama. Sa druge strane, cilj nam je da Forum bude poslovna baza, koju prvenstveno mogu koristiti ključni donosioci poslovnih odluka u državi, kao i svi posjetioci, izlagači i učesnici.
Za narednu 2023. godinu, već smo krenuli sa organizacijskim pripremama sa dodatnim unapređenjima. Mi kao banka, SBF organizujemo kao čisti društveno odgovorni rad. Pokrenuli smo i proces profesionalizacije Foruma, koji će imati drugačiju strukturu. Vjerujem da će što više domaćih privrednika identifikovati sa Forumom i biti naši partneri u brojnim temamama koje su važne za razvoj BiH.
Naredno izdanje Sarajevo Business Foruma će se održati od 16. do 18.05.2023. godine. U isto vrijeme i na istom mjestu održat ćemo i Sarajevo Halal Fair.