Poznati dobitnici najvećeg bankarskog priznanja u BiH za 2021. godinu: Zlatni BAM...

Poznati dobitnici najvećeg bankarskog priznanja u BiH za 2021. godinu: Zlatni BAM za šest banaka

242
0
PODIJELI

Svoje liderske pozicije u kategorijama koje tradicionalno, već 20 godina, ocjenjuje naš magazin zadržale su iste banke kao u 2020. godini. Dodijeljene su nagrade za posebne poslovne uspjehe banaka na tržištu Bosne i Hercegovine u 2021. godini, tako da će, kao i godinu ranije, u okviru tradicionalne manifestacije “Večer bankara” ove jeseni priznanja u osam takmičarskih kategorija biti uručena predstavnicima šest banaka

Piše: Ruždija ADŽOVIĆ


Magazin „Banke u BiH“ i ove godine, jubilarni 20. put, dodjeljuje najznačajnije godišnje bosanskohercegovačke nagrade u sektoru bankarstva – „Zlatni BAM“. Dodijeljene su nagrade za posebne poslovne uspjehe banaka na tržištu Bosne i Hercegovine u 2021. godini, tako da će, kao i godinu ranije, u okviru tradicionalne manifestacije “Večer bankara” ove jeseni priznanja biti uručena predstavnicima šest banaka u osam takmičarskih kategorija.

Laureati „Zlatnog BAM-a“ za 2020. godinu, prema najbolje ostvarenim razultatima u raznim kategorijama su: UniCredit Bank d.d. Mostar (koja je, kao i prošle godine, nagrađena u dvije kategorije), Raiffeisen Bank BiH, Nova banka AD Banja Luka, NLB Banka AD Banja Luka (nagrađena, kao i u 2020. godini, u dvije kategorije), potom ASA Banka d.d. Sarajevo i Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo.

UniCredit Bank d.d. Mostar je i u 2021. godini zadržala lidersku poziciju u segmentu aktive i ukupnog kapitala.

Raiffeisen Bank BiH je i u 2020. godini prednjačila u veličini dioničkog kapitala.

U prethodnoj godini, kao i godinu ranije, Nova banka AD Banja Luka je imala najveću aktivu među bankama sa pretežno domaćim kapitalom.

NLB Banka AD Banja Luka je ponovo prednjačila u dvije kategorije: ROA – prinos na aktivu i ROE – prinos na dionički kapital.

U 2021. godini, najveći porast depozita i kredita ostavarila je ASA Banka d.d. Sarajevo.

I u 2021. godini, Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo je svoj put do najuspješnijih u bankarskoj zajednici prokrčila ostvarivši najveću bruto dobit po zaposlenom banaka sa pretežno domaćim kapitalom.

Prema rezultatima ostvarenim u kategorijama koje tretira naš magazin, očito je da je liderske pozicije i u ovoj godini zadržalo šest banaka te da nema promjena na listi laureata.

Šta kažu brojevi?

O laureatima za 2021. godinu najbolje govore brojke o njihovim ostvarenim rezultatima u kategorijama koje ocjenjuje naš magazin. Tako je UniCredit Bank d.d. Mostar, čija ja aktiva u 2020. godini iznosila 6,099 milijardi KM, ostvarila rast od 3,17 posto u tom segmentu, pa je njena aktiva u 2021. godini iznosila blizu 6,3 milijarde KM.

UniCredit Bank d.d. Mostar ostvarila je pad ukupnog kapitala u 2021. godini. U 2020. godini njen ukupni kapital iznosio je 917,2 miliona KM, a u 2021. godini 794,5 miliona KM, tako da je ostvaren pad od 14,47 posto. Međutim, taj pad ukupnog kapitala nije uticao na liderski status UniCredit Bank d.d. Mostar ni u 2021. godini.

Zbog ovih činjenica je UniCredit Bank d.d. Mostar, kao i u 2020. godini, nagrađena sa dva “Zlatna BAM-a”.

Raiffeisen Bank BiH, koja i dalje drži primat u veličini dioničkog kapitala, za šta je ponovo zaslužila priznanje “Zlatni BAM”, u ovom segmentu je i u 2021. godini ostvarila rast od 1 posto.

Zanimljivo je da NLB Banka AD Banja Luka čvrsto drži tron u bankarskom sektoru u dvije kategorije te je i u 2021. godini ponovo osvojila dva “Zlatna BAM-a”, za ROA – prinos na aktivu i ROE – prinos na dionički kapital. Kada je riječ o ROA prinosu na aktivu, ova banka je ostavarila rast od 2,08 posto, a u drugoj spomenutoj kategoriji rast od čak 19,86 posto.

Nova banka AD Banja Luka, koja je i u prethodnoj godini imala najveću aktivu među bankama sa pretežno domaćim kapitalom, i u 2021. godini je zaslužila “Zlatni BAM”, uz ostvareni rast u ovom segmentu od čak 14,93 posto. Naime, u 2020. godini aktiva ove banke iznosila je 2.317.301 KM, dok je u 2021. povećana na 2.663.298 KM.

Lidersku poziciju u kategoriji rasta depozita i kredita i u 2021. godini je zadržala ASA Banka d.d. Sarajevo, čime je zaslužila priznanje “Zlatni BAM”. Ova banka je, naime, povećala iznos depozita i kredita za nevjerovatnih 62,22 posto. Preciznije, depoziti ove banke u 2020. godini iznosili su 572,4 miliona KM, dok je u 2021. godini dostignut iznos veći od čak 928,6 miliona KM.

Među najuspješnijim bankama u Bosni i Hercegovini i ove godine je Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo te je i ona laureat nagrade “Zlatni BAM”. Na ovu listu zasluženo se svrstala tako što je ostvarila najveću bruto dobit po zaposlenom banaka sa pretežno domaćim kapitalom. Tu dobit je Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo u 2021. godini povećala za čak 36,32 posto.

Naravno, i druge banke, koje se nisu našle na spisku laureata ostvarile su značajne boljitke u poslovanju. Zanimljivo je da su, recimo, NLB Banka AD Banja Luka i Nova banka AD Banja Luka u segmentu aktive i ukupnog kapitala, gdje primat drži UniCredit Bank d.d. Mostar, ostvarile izuzetne rezultate. U segmentu aktive, NLB Banka AD Banja Luka je ostvarila rast od 16,66 posto, dok je u segmentu ukupnog kapitala Nova banka AD Banja Luka zabilježila rast od 17,03 posto. Recimo, na kraju, i to da je u kategoriji u kojoj je briljirala ASA Banka DD Sarajevo, dobar rezultat ostvarila Komercijalno-Investiciona banka DD Velika Kladuša, sa rastom depozita i kredita od 20,93 posto.

Aktiva (000 KM)

 BANKE2020.2021.Promjena u %
1UNICREDIT BANK DD MOSTAR6,099,6536,292,7243.17
2RAIFFEISEN BANK DD BOSNA I HERCEGOVINA SARAJEVO4,892,2114,882,360-0.20
3NOVA BANKA AD BANJA LUKA2,317,3012,663,29814.93
4INTESA SANPAOLO BANKA DD SARAJEVO2,342,0992,496,8156.61
5SPARKASSE BANK DD SARAJEVO1,704,6201,925,45112.95
6NLB BANKA AD BANJA LUKA1,554,9451,814,07516.66
7UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA1,658,0061,677,0751.15
8ASA BANKA NAŠA I SNAŽNA DD1,520,6671,622,5956.70
9BOSNA BANK INTERNATIONAL DD SARAJEVO1,310,7021,487,59613.50
10NLB BANKA DD SARAJEVO1,257,5051,416,72412.66

Aktiva po zaposlenom (000 KM)

 BANKEZaposleni 2021.gAktiva 2021.godinaAktiva/zaposleni
1UNION BANKA DD SARAJEVO1971,053,3115347
2UNICREDIT BANK DD MOSTAR1,1886,292,7245297
3PROCREDIT BANK DD SARAJEVO139711,0965116
4INTESA SANPAOLO BANKA DD SARAJEVO5622,496,8154443
5NOVA BANKA AD BANJA LUKA6862,663,2983882
6ASA BANKA NAŠA I SNAŽNA DD SARAJEVO4201,622,5953863
7ZIRAAT BANK BH DD SARAJEVO2971,147,0363862
8UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA4371,677,0753838
9RAIFFEISEN BANK DD BiH SARAJEVO1,2774,882,3603823
10SPARKASSE BANK DD SARAJEVO5081,925,4513790

Ukupan kapital (000 KM)

 BANKE2020. godina2021. godinaPromjena u %
1UNICREDIT BANK DD MOSTAR917,288784,577-14.47
2RAIFFEISEN BANK DD BiH SARAJEVO574,661568,047-1.15
3INTESA SANPAOLO BANKA DD SARAJEVO320,896335,4554.54
4UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA254,611256,5830.77
5SPARKASSE BANK DD SARAJEVO222,602245,43910.26
6NOVA BANKA AD BANJA LUKA184,031215,36817.03
7ADDIKO BANK DD SARAJEVO196,837207,5855.46
8ASA BANKA NAŠA I SNAŽNA DD SARAJEVO185,883206,22310.94
9NLB BANKA AD BANJA LUKA192,087189,613-1.29
10NLB BANKA DD SARAJEVO167,699165,262-1.45

Dionički kapital (000 KM)

 BANKE2020. godina2021. godinaPromjene
1.RAIFFEISEN BANK DD BiH SARAJEVO247,167247,1671.00
2ZIRAAT BANK BH DD SARAJEVO200,000240,0001.20
3NOVA BANKA AD BANJA LUKA164,638184,6381.12
4ADDIKO BANK AD BANJA LUKA153,094153,0941.00
5UNICREDIT BANK DD MOSTAR119,195119,1951.00
6BOSNA BANK INTERNATIONAL DD SARAJEVO110,059110,0591.00
7ADDIKO BANK DD SARAJEVO100,403100,4031.00
8UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA97,05597,0551.00
9PROCREDIT BANK DD SARAJEVO71,12691,6631.29
10ASA BANKA DD SARAJEVO65,87090,2051.37

Bruto dobit po zaposlenom (000 KM)

 BANKEBruto dobit 2021.Broj zaposlenih u 2021.Dobit po zapos.2021.
1UNICREDIT BANK DD MOSTAR100,6441,18884.72
2NLB BANKA AD BANJA LUKA40,07547983.66
3UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA26,79843761.32
4INTESA SANPAOLO BANKA DD SARAJEVO34,31156261.05
5RAIFFEISEN BANK DD BiH SARAJEVO77,6651,27760.82
6ASA BANKA NAŠA I SNAŽNA DD SARAJEVO22,34042053.19
7SPARKASSE BANK DD SARAJEVO26,96150853.07
8ATOS BANK AD BANJA LUKA19,62338650.84
9NLB BANKA DD SARAJEVO23,01846050.04
10ADDIKO BANK BANK DD SARAJEVO16,00735744.84

ROE – prinos na dionički kapital (%)

 BANKEUkupan kapital 2020.Neto dobit 2020.ROE %
1NLB BANKA AD BANJA LUKA192,08722,04811.48
2Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo47,6354,76810.01
3VAKUFSKA BANKA DD SARAJEVO22,4991,8738.32
4UNICREDIT BANK DD MOSTAR917,28874,2428.09
5RAIFFEISEN BANK DD BiH SARAJEVO574,66144,6217.76
6NLB BANKA DD SARAJEVO167,69912,8877.68
7NOVA BANKA AD BANJA LUKA184,03112,6246.86
8ASA BANKA DD SARAJEVO62,5494,0536.48
9UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA254,61116,1786.35
10MF BANKA AD BANJA LUKA69,0874,3166.25

ROA prinos na aktivu (%)

 BANKEAktiva 2021.g.Neto dobit 2021.ROA % na aktivu
1NLB BANKA AD BANJA LUKA1,814,07537,6642.08
2ATOS BANK AD BANJA LUKA1,081,89018,1691.68
3UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA1,677,07525,3421.51
4NLB BANKA DD SARAJEVO1,416,72421,0571.49
5MF BANKA AD BANJA LUKA600,2948,6111.43
6RAIFFEISEN BANK DD BiH SARAJEVO4,882,36069,5841.43
7ADDIKO BANK DD SARAJEVO1,037,49214,6321.41
8.UNICREDIT BANK DD MOSTAR6,292,72488,0911.40
9.SPARKASSE BANK DD SARAJEVO1,925,45124,7301.28
10.ASA BANKA NAŠA I SNAŽNA DD SARAJEVO1,622,59520,1011.24

Rast depozita i kredita (%)

 BANKADepoziti 2020.Depoziti 2021.Promjene u %
1ASA BANKA DD SARAJEVO572,457928,63362.22
2KOMERCIJALNO-INVESTICIONA BANKA DD VELIKA KLADUŠA77,78394,06320.93
3UNION BANKA DD SARAJEVO774,017926,26919.67
4NLB BANKA AD BANJA LUKA1,338,2621,598,60519.45
5ADDIKO BANK AD BANJA LUKA651,011764,80217.48
6NAŠA BANKA AD BIJELJINA183,733215,53317.31
7MF BANKA AD BANJA LUKA429,635502,10816.87
8.PROCREDIT BANK DD SARAJEVO548,827636,55815.99
9.NOVA BANKA AD BANJA LUKA2,050,5722,362,15415.19
10.BOSNA BANK INTERNATIONAL DD SARAJEVO1,136,9681,306,57814.92

Broj zaposlenih

 BANKE2020. godina2021. godinaPromjena u %
1.RAIFFEISEN BANK DD BiH SARAJEVO1,2781,277-0.08
2UNICREDIT BANK DD MOSTAR1,2071,188-1.57
3NOVA BANKA AD BANJA LUKA715686-4.06
4INTESA SANPAOLO BANKA DD SARAJEVO5625620.00
5SPARKASSE BANK DD SARAJEVO523508-2.87
6NLB BANKA AD BANJA LUKA4794790.00
7NLB BANKA DD SARAJEVO4444603.60
8.BOSNA BANK INTERNATIONAL DD SARAJEVO454450-0.88
9.UNICREDIT BANK AD BANJA LUKA4364370.23
10.ASA BANKA NAŠA I SNAŽNA DD SARAJEVO433420-3.00

Aktiva banaka sa pretežno domaćim kapitalom (000 KM)

 BANKE2020.godina2021. godinapromjena u %
1NOVA BANKA AD BANJA LUKA2,317,3012,663,29814.93
2UNION BANKA DD SARAJEVO878,9331,053,31119.84
3ASA BANKA DD SARAJEVO640,7541,037,13061.86
4MF BANKA AD BANJA LUKA518,299600,29415.82
5Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo576,110590,1132.43
6NAŠA BANKA AD BIJELJINA207,847242,97616.90
7KOMERCIJALNO-INVESTICIONA BANKA DD VELIKA KLADUŠA109,445127,93016.89

Neto dobit po zaposlenom (000 KM) među bankama sa pretežno domaćim kapitalom

 BANKENeto dobit 2020.Broj zaposlenih u 2020.Dobit po zapos. 2020.
1Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo6,57418136.32
2ASA BANKA DD SARAJEVO6,71432720.53
3NOVA BANKA AD BANJA LUKA23,29068633.95
4MF BANKA AD BANJA LUKA8,61126132.99
5UNION BANKA DD SARAJEVO1,0291975.22
6NAŠA BANKA AD BIJELJINA2181881.16
7KOMERCIJALNO-INVESTICIONA BANKA DD VELIKA KLADUŠA1,4588118.00